Máme novou appku | Objevte její výhody →
300 Kč pro vásRegistracePřihlášeníKošíkMenu

Zahradníkem na terase: Vyvýšený záhon krok za krokem

Je pro vás zahrada zatím nesplněným snem, ale přesto byste si chtěli vypěstovat třeba vlastní zeleninu? Vyvýšený záhon si můžete postavit na upravený vydlážděný dvorek nebo třeba na panelákový balkón, stejně jako zahradní projektant Jirka Stiborek z ateliéru Flera.
Vyvýšené záhony jsou praktické a krásně oddělí třeba zeleninu.

Vyvýšené záhony jsou praktické a krásně oddělí třeba zeleninu.

Co budete potřebovat na vyvýšený záhon

  • Použijte smrková prkna o síle 4 centimetrů, nejdostupnější a cenově nejpřijatelnější materiál. Dřevo nařezané na pile se dá pořídit za na necelých 1500 korun. Ještě lepšího výsledku, a především životnosti, dosáhnete s modřínovými prkny, ta jsou ale o něco dražší.
  • Aby dřevo vydrželo co nejdéle, je potřeba spojit jednotlivé části pevně přidělanými dlouhými vruty. Materiál má totiž tendenci časem pracovat a kroutit se vlhkostí. Nekvalitně přidělaná prkna by se mohla později vytrhat. U všech dřevěných prvků v exteriéru platí jedno pravidlo: celý prvek má takovou životnost jako jeho nejnáchylnější detail.
  • Kromě dřevěných prken a spojovacího materiálu budete potřebovat ještě nopovou plastovou fólii, filtrační textilii, čedičovou vlnu a vhodnou zeminu.
Na výrobu vyvýšených záhonů můžete využít i prkna z palet.

Na výrobu vyvýšených záhonů můžete využít i prkna z palet.

Postavte si rozměry podle sebe, dobrou volbou jsou i s čtvercovým půdorysem.

Postavte si rozměry podle sebe, dobrou volbou jsou i s čtvercovým půdorysem.

Jak postupovat při výrobě vyvýšeného záhonu?

  1. Použijte větší podložku a hlavy šroubů zapusťte do dřeva – předem si provrtejte díry sukovníkem. Hlavice vrutů tak nebudou překážet, třeba proto, že se kolem vyvýšených záhonů budou pohybovat děti.
  2. Z hřebíku a kusu dřeva si můžete sestrojit jednoduchý nástroj na výrobu odvodňovacích otvorů. „Princip spočívá v tom, že skrz souvrství protéká voda a jakmile se dostane na určitou úroveň, vyplní kalíšky, ty vodu zachytí a rostliny si z ní postupně vodu odebírají. Pokud by vody bylo moc, dírkami proteče dolů a odteče po dlažbě pryč,“ objasňuje princip Jirka Stiborek.
  3. Nopová fólie na bocích budoucího vyvýšeného záhonu chrání dřevo proti vlhkosti. Mezi nopy a dřevem vzniká vzduchová bublina. Fólii přichytíme k bokům záhonu sponkovačkou ve stejné výši.
  4. Aby nebyl vidět nevzhledný plast, použijte buďto fólii zakončenou rovným lemem nebo si z šedé filtrační textilie nastříháme pruhy, které přichyťte opět sponkovačkou. Nic tak nezapadne do meziprostoru a zakryjete ošklivý plastový lem.
Tip: U modřínových vyvýšených záhonů je teoreticky možné nopovou fólii vynechat, protože modřínové dřevo snáší vlhkost mnohem lépe.
Sestavený záhon vystelte nopovou fólií.

Sestavený záhon vystelte nopovou fólií.

Tu pevně přidělejte sponkovačkou.

Tu pevně přidělejte sponkovačkou.

Pečlivě ji přidělejte na celý vnitřní prostor květináče.

Pečlivě ji přidělejte na celý vnitřní prostor květináče.

Hotový záhon dejte na místo a vyplňte zeminou.

Hotový záhon dejte na místo a vyplňte zeminou.

Praktické tipy pro umístění vyvýšeného záhonu

Pokud bude váš záhon stát na dlažbě, vložte na dno ještě separační (filtrační) textilií. Ta se používá nejen kvůli hydroizolaci, ale i proto, aby se spodní vrstva nopů nezanášela. Na ni přijde tzv. čedičová vlna, která do sebe dokáže krátkodobě akumulovat až 90 % objemu vody. Nasákne se vodou a funguje jako jakási zásobárna vody. Voda z ní časem vyteče, ale předtím celou dobu může vzlínat nahoru.
Tato vrstva má i filtrační účinky, podpoří funkci separační vrstvy a drenážní vrstva se nebude zanášet. Ale pozor, nepoužívejte klasickou minerální vatu na zateplování, která vodu naopak odpuzuje.
Tip: Videonávod s tipy najdete na Youtube Ateliéru Flera.

Jak vyvýšený záhon začít používat?

Nyní už můžete začít záhon plnit zeminou – ideálně zahradnickým substrátem smíchaným s kompostem. Na rostlinném terénu můžete přidat i větve a organické zbytky. Zeminu sešlapejte jako zelí, abyste předešli jejímu pozdějšímu sesednutí a klesnutí pod požadovanou úroveň.
Chtěli byste si svou zahradu či terasu vylepšit ještě víc? Přihlaste se do online kurzu Žijte ve své zahradě, kde vás Ferdinand Leffler a další architekti ateliéru Flera povedou, jak si navrhnout zahradu funkční i krásnou zároveň.