Dobré víno je dar. Proto by se s ním mělo také tak zacházet. Abyste jej naplno docenili všemi smysly, nemusíte být vyloženě vinař či someliér. Rozvinutí chutí a vůní podpoříte i vhodným způsobem podávání. Stačí, když dodržíte několik pravidel.
Přečtěte si naše rady, jaké sklenice na víno vybrat a při jakých teplotách víno podávat.Žádné výstřelky. Pro všechny sklenice na víno platí, že nejvhodnější jsou ty z kvalitního čirého skla. V nich totiž dokážete rozpoznat širokou paletu odstínů, kterou víno nabízí.
A čím tenčí sklo, tím lépe. Zakroužením vína v tenkostěnné sklenici totiž lépe navnímáte i jeho viskozitu.
Proto se ani nebojte sáhnout po objemnějších sklenicích na víno. Nejenže se vám z nich dvě deci budou pít pohodlněji a vínem budete moci zakroužit, ale ani aroma z nich tak rychle nevyprchá.
Sklenice na bílé víno by měly mít tvar tulipánu. Tělo bývá tedy baňaté a směrem k hrdlu se lehce uzavírá. Aroma vína tak díky tomu vydrží ve skleničce déle.
Čím je ale bílé víno aromatičtější a těžší, tím otevřenější kalich můžeme zvolit.
A protože bílá vína podáváme studená, sklenici držíme za stopku co nejníže.
V tulipánových sklenicích můžeme podávat také růžová vína.Sklenice na červené víno mají balónovitý tvar, a to z velmi praktického důvodu. Dostatek prostoru je totiž důležitý pro rozvinutí chutí a vůní. Hladina, kterou víno po nalití vytvoří, by měla být tedy široká zejména u aromatických odrůd.
A protože červeného víno nepodáváme studené, je i stopka sklenice na červené víno spíše kratší. Sklenici s červeným vínem sice můžeme držet až třemi prsty v horní části stopky, ale ani tak bychom se neměli dotýkat kalichu.
A kolik si do sklenky nalít? Stačí ji naplnit do jedné třetiny, abychom mohli vínem pohodlně zakroužit.Sekty si nejlépe vychutnáme ve sklenici typu flétna. V úzkém těle perfektně vynikne nejen perlení vína, ale i pěna při nalévání.
Pro dezertní vína s vysokým obsahem alkoholu se zase hodí malé sklenice s úzkým hrdlem, z nichž aroma nevyvane tak rychle.
Chuť vína může ovlivnit nevhodná teplota při jejich servírování. Červená vína stačí ochladit v lednici dvacet minut před podáváním. Vzhledem k tomu, že bílá vína podáváme studená, chladíme je v dostatečném předstihu.
Nemáte po ruce vývrtku? Školácká chyba. Nezbývá zřejmě nic jiného, než improvizovat. A bohužel i riskovat znehodnocení vína.
Jako vývrtku lze podobným způsobem použít například dlouhý klíč, který zavrtáme šikmě do korku a silným tahem vytáhneme korek ven.
Případně můžeme zapalovačem zahřívat hrdlo láhve pod korkem do té doby, než se v nádobě vlivem změny teploty vytvoří silný tlak, který korek vystřelí ven. Je však potřeba láhev zahřívat alespoň 3 minuty. Pozor na popáleniny o samotný zapalovač nebo o horké sklo láhve.
Pokud chcete víno skladovat doma třeba i několik měsíců, dopřejte mu i v tomto ohledu péči. Odvděčí se vám skvělou chutí.
A nebojte, nemusíte hned pořizovat vinotéku. Ta se hodí hlavně pro velmi kvalitní vína s potenciálem archivace.
U běžných vín bohatě postačí, dodržíte-li několik základních pravidel.