Až -20 % na zahradu | Ušetřete ještě dnes →
100 Kč pro vásRegistracePřihlášeníKošíkMenu

Červená nebo žlutá kuchyně? Proč ne! Zjistěte, jak sladit barvy

Lída Maršálková
Lída Maršálková
Bonami Blogger

Na první dobrou se zdá, že kuchyním vládne černá, šedá a bílá. Co když ale toužíte po barvách? Bude to sice větší oříšek z hlediska sladění, ale rozhodně je barvám do kuchyně vstup povolen.

Prostor opticky zvětší, zmenší, sníží či zvýší, ale dokonce si hrají i s naší náladou nebo chutí k jídlu, a to se v kuchyni rozhodně hodí. Zjistěte, jak na to, když si chcete splnit sen o barevné kuchyni a inspirujte se.

8 doporučení pro výběr barev do kuchyně

  • Malá kuchyně = světlé barvy: Tmavé barvy prostor opticky zmenšují.
  • Vycházejte z vlastního vkusu a promyšleného návrhu, nikoli z pomíjivých interiérových trendů.
  • Velmi vhodné jsou barvy zastoupené v přírodě – uklidňují a dlouhodobě pozitivně působí na naši mysl.
  • Kombinujte dvě až tři barvy podle pravidla 60-30-10 (dominantní barva, vedlejší barva, akcentní barva).
  • Dominantní barvu použijte na větší kuchyňské plochy a povrchy (stěny nebo kuchyňská linka).
  • Úkolem vedlejší barvy je podpořit barvu dominantní a zároveň dodat na zajímavosti. Patří na kuchyňský nábytek či kachličky.
  • Akcentní barvu použijte na osvětlení, bytový textil (záclony, koberce) a další doplňky do kuchyně. Může být jemná nebo výraznější.
  • Příliš vysoké stropy snížíte tmavší barvou a světlými stěnami. Naopak nízké stropy opticky prodloužíte opačnou kombinací.

Inspirace na barevné kuchyně

Žlutá kuchyně

Žlutá pocitově otepluje, a to se může během astronomické zimy s kratšími dny hodit. Volba odstínu je ale extrémně důležitá. Žlutá umí prostor opticky zvětšit – světlé tóny jako banánová či vanilková, ale i zmenšit – kanárkově žlutá, sírově žlutá či signální žlutá (podle RAL vzorníku barev).

Žlutou aplikujte nejlépe na menší plochy nebo na pár kuchyňských skříněk. V případě, že zvolíte žlutou linku, barvu už jinde nepoužívejte a další vybavení slaďte do odstínů bílé, krémové a slonovinové. V případě výmalby vymalujte žlutě jen jednu celou stěnu či stěnu mezi bílými horními a spodními skříňkami.

Modrá kuchyně

Jste příznivci středomořského stylu? Nebo hledáte reprezentativní kuchyni v jiné než černé barvě? Přestože modrá se těší tak velké oblibě, v kuchyni se jí mnoho lidí vyhýbá v obavě, že by působila chladně. Tomu se snadno vyhnete volbou vhodného odstínu. Jak na to? Volte pastelově modré odstíny a kombinujte je se dřevem, bílou nebo šedou.

Chcete-li kuchyni ladit do konkrétního stylu, pak:
  • tyrkysová na pár skříňkách vdechne kuchyni hravý retro nádech
  • tmavě modrá (indigo, deep blue či ocelově modrá) učiní kuchyni elegantní a reprezentativní
  • světlá šedomodrá vás přenese do romantické Provence
Nezapomeňte, že modrou barvu můžete přinést do kuchyně i jinak – třeba prostřednictvím obkladů mezi horními a spodními skříňkami, svítidel nebo ostrůvku (linka samotná v bílé barvě).

Červená kuchyně

Červená je barvou vášně a vášeň se v kuchyni vždy hodí! Jak na to, aby výsledek nepůsobil křiklavě, agresivně či nevkusně? Volte spíše rudou nebo červenohnědou (rumělková, karmínová, tomatová) než zářivě červenou a jděte do matných povrchů než do lesku. Stejně jako v případě žluté i tady použijte červenou buď jen na linku nebo jen na stěny.

Pamatujte, že červené předměty působí těžší a větší a výrazněji vystupující do prostoru. To prostoru opticky ubírá na velikosti. V případě barevných kombinací se můžete vydat již vyšlapanou cestou – červená s bílou – nebo zkusit něco nového. K červené pěkně ladí světlé dřevo, nerez, přírodní či umělý kámen v šedé barvě, bílý mramor a černý mat.

Zelená kuchyně

Vneste harmonii do přípravy pokrmů díky kuchyni v zelené barvě. V malém prostoru volte spíše pastelové a světlé tóny jako šalvějovou či mátovou. Prostor opticky zvětší o to víc, pokud vymalujete jednu či dvě zdi právě v tomto odstínu. Hodí se i na kuchyňské skříňky. Kombinujte ji s odstíny bílé, krémové nebo šampaňské, které by však měly převažovat.

Máte-li v oblibě tmavě zelenou, skvěle si rozumí s odstíny jako je smaragdová, limetková, olivová a brčálově zelená. V malé kuchyni je použijte na doplňky a dekorace. Ve velké kuchyni na skříňky, zdi nebo spotřebiče. Světle i tmavě zelená pěkně ladí nejen s neutrálními barvami, ale též se žlutou a hnědou, fialovou a růžovou nebo třeba s modrou.

Fialová kuchyně

Fialová působí tajemně a luxusně. Volba špatného odstínu ale v kuchyni způsobí pěkný cirkus. Vybírejte raději ze světlejších odstínů jako jsou levandulová či pastelová a použijte ji na kuchyňská dvířka, obklady a doplňky (menší spotřebiče, podsedáky, nádobí, prostírání). Matné povrchy budou v tomto případě bezpečnou volbou.

Půjdete-li do purpurové kuchyňské linky, na stěny použijte klidnější barvy jako jsou béžová, světle šedá nebo krémová. S fialovou výmalbou budou vkusně vypadat dekorace a linka v kontrastní nebo naopak neutrální barvě. Vedlejšími a akcentními barvami mohou být jemně růžová, fialová, olivová, mléčná bílá či béžová. Ale pozor: fialová prý potlačuje chuť k jídlu, a to v kuchyni nejspíše nechcete, proto to s fialovou moc nepřehánějte.