Až -20 % na zahradu | Ušetřete ještě dnes →
100 Kč pro vásRegistracePřihlášeníKošíkMenu

Jak na zdravý homeoffice aneb čím vybavit domácí kancelář

V posledních letech se zcela změnily pracovní podmínky a home office už neodmyslitelně patří do našich životů. Ať už pracujete z domu částečně nebo zcela, jistě vás napadne mnoho výhod i úskalí práce z domova. Najít tiché a klidné místo je někdy oříšek, a tak se krčíme v posteli, na pohovce nebo u jídelního stolu. A to není dobré jak pro naši pracovní morálku, tak hlavně pro naše záda. Jak si zařídit pohodlnou a zdravou domácí kancelář a čím ji vybavit poradí Lucie a Pavlína, profesionální organizátorky projektu O domově a tvůrkyně seriálu Královny pořádku.

Pracujete z domu krátkodobě?

V případě občasného home office si můžete pomoci stojanem na notebook, který zvedne displej výše. Horní hrana by měla být v úrovni očí. Věřte, že vaše krční páteř vám poděkuje. Není to však jen páteř, která trpí dlouhodobým sezením.

Ozvat se záhy mohou i vaše ruce a paže. Správnou polohu rukou zajistí klávesnice s podložkou pod zápěstí. Zápěstím prochází karpální tunel, ve kterém je nerv, při jehož útlaku může docházet k bolestem. Dostaví se necitlivost, pocit pálení, ztuhlosti nebo pulsování. Znáte to?

Pokud pracujete na pevné kuchyňské židli, můžete zkusit sedací podložku. Zmírňuje tlak na kostrč a spodní úsek páteře. Než si jakoukoliv ergonomickou pomůcku pořídíte, dbejte na to, aby byla opravdu ergonomická a certifikovaná.

Dlouhodobý home office

Většina z nás pracuje na notebooku. Hlava v předklonu – a bolest krční páteře je tu po několika hodinách. Sklonem hlavy můžete vyvinout tlak na krční páteř, která odpovídá zátěži až 27 kg. Správný sed s oporou zad je vždy nejlepší řešení. Kolečkovou židli můžete částečně nahradit pomůckami, které vás rozhýbou. Jedna z možností je balanční židlička. Díky zaoblené základně aktivuje šikmé břišní i zádové svaly a donutí vás sedět aktivně.

Skvělá je také práce ve stoje, zejména pokud vám dlouhé sezení činí problémy. Poměr sezení a stání během práce u počítače by měl být 2:1. V podstatě bychom měli 30 % času stát, 60 % času sedět a z 10 % se pohybovat. Pokud máte doma bar, tak ten může být skvělým místem k práci ve stoje.

Pokud nemáte možnost práce ve stoje ani polohovacího stolu, zkuste pracovní stolní desku od značky Leitz. S ní proměníte každé místo v profesionální pracovní stanoviště. Deska je bytelná, aby unesla monitor s notebokem, klávesnicí, myší a klidně s džbánem vody. Jedním stiskem zvednete laptop i klávesnici, upravíte výšku židle a máme tu další možnou polohu.

Home office jako nový standard

Při dlouhém sezení je potřeba pamatovat na úlevu dolních končetin, a k tomu skvěle slouží opěrka nohou. Použít ji můžete dvěma způsoby, a dostat tak do svého běžně strnulého sedu trochu dynamiky. Rozproudíte krev v dolních končetinách a protáhnete ztuhlé svaly lýtek, nártů a chodidel.

Umístění stolu je také důležitá, pokud to alespoň trochu jde, sedněte si proti oknu. V pauze můžete ulevit vašim očím, když budete střídat pohled do monitoru s pohledem ven z okna. Nemůžete sedět proti oknu? Pak si sedněte tak, aby se denní světlo neodráželo v monitoru a vy jste měli nad obrazovkou alespoň výhled do místnosti.

Jak si můžeme ještě pomoci?

Jakákoliv strnulá pracovní poloha je pro tělo nepřirozená, zejména je-li mnohahodinová. Proto je dobré polohy v 45-60min. intervalech střídat. Využijte kratší telefonáty k tomu, abyste se protáhli, i kdybyste se měli projít jen po místnosti. Dostatečně pijte, to vás také donutí občas vstát. Dělá vám to problémy? Pak si nastavte upozornění a v pravidelných časových úsecích tělo protahujte. Uvidíte, že se váš pracovní výkon zlepší, a hlavně předejdete bolestem celého těla.