Chcete bydlet osobitě? Inspirujte se →
Až -15 % na koupelnu | Ušetřete ještě dnes →
100 Kč pro vásRegistracePřihlášeníKošíkMenu

Předvánoční úklid rychle a bez stresu

Před Vánoci se zdá, jakoby čas najednou začal utíkat čtyřikrát rychleji než normálně. A nám je jasné, že přitom chcete kouzelný předvánoční čas strávit příjemněji než zdlouhavým úklidem.

Poradíme vám, jak si poradit s předsvátečním úklidem bezbolestně a přesto efektivně.

Aby se vám všechny úkoly nenakupily

na poslední dny před Vánoci, kdy už je času nemilosrdně málo, nezdráhejte se s některými z úkolů vypořádat už začátkem prosince. Může se jednat třeba o generální vytřídění skříní či organizaci spíže. Výsledky takových úklidů vám bez problému vydrží až do Vánoc.

Pokud navíc začnete s předstihem, můžete si jednotlivé úkoly naplánovat v menších dávkách třeba na každou sobotu, místo abyste se poslední víkend před Vánoci zničili dvoudenním intenzivním úklidem.

Postupujte v úklidu podle místností nebo podle kategorií

Jeden den začněte s kuchyní, na druhý si naplánujte úklid koupelny a pokračujte s organizací skříní. Jiný den si vyhraďte na výměnu povlečení ve všech ložnicích v bytě, včetně přípravy náhradních peřin pro hosty. Jindy umyjte najednou všechna okna.

Klíčové je pokračovat systematicky, ale po menších krůčcích, abyste hned na začátku nebyli otráveni z velké námahy.

Připravte si checklist

všech úkolů, které chcete splnit a ideálně si je rozplánujte i časově. Takový seznam úkolů vám pomůže nejen organizačně, ale i psychicky - budete si jistí, že jste na nic důležitého nezapomněli a vaše zaneprázdněná hlava si odpočine. A to ještě nemluvíme o extrémně příjemném pocitu při odškrtávání hotových úkolů.

Profi tip: K úklidovému checklistu si připravte i úklidový playlist. V rytmu oblíbených songů vám půjde vše líp od ruky!

Rozdělte konkrétní úkoly i mezi ostatní

členy rodiny. Nakonec umýt všechna okna v domě dá pořádně zabrat, tak to nechejte své mužské polovičce na starost. Děti zase zvládnout pomoci s převlékáním postelí či vysáváním.

Pro úklid každé z místností

existuje spousta chytrých vychytávek a doporučení, díky kterým vám to půjde lépe a rychleji od ruky. Tak si ulehčete život s našimi osvědčenými tipy!

Poslední záchrana den před Štědrým dnem

Zaměřte svou pozornost na lesklé povrchy, dvířka skříněk i zrcadla. Pokud je dokonale vyleštíte, získáte instantní dojem dokonale vypulírovaného bytu.

Podobný efekt budou mít na vánoční tabuli křišťálově čisté sklenice. Dokonalého lesku dosáhnete tím, že do dřezu či myčky nalijete ocet místo leštidla. Sklenice po umytí nechejte okapat a pak doleštěte hadříkem z mikrovlákna. Pro slavnostní efekt nebudete potřebovat ani dokonale sladěné či drahé nádobí, když se vaše sklenice budou kouzelně třpytit ve světle svíček.

Pokud nestíháte

Zbytečně se nestresujte a rychle si uvědomte, že Vánoce ve skutečnosti nejsou o dokonale uklizeném a vyleštěném domově. Nalijte si sklenku punče nebo vaječňáku, zabalte dárky a jednoduše si užívejte atmosféru svých nejbližších.