Tento web používá cookies. Více informací o používaní souborů, jejich uplatnění a schválení lze nalézt zde

ok
Menu
100 KčRegistracePřihlášení100 KčKošík
DomůDomůInspirace

Koberec v obýváku? Naaranžujte ho jako designér

Pokud chcete obývací pokoj co nejvíce zútulnit, rozhodně by v něm neměl chybět jeden výrazný kousek – koberec. Nejenže prostor pocitově zahřeje, dodá mu potřebný styl, ale dokáže jej také formovat.

Inspirujte se našimi radami a tipy, jak koberec využít nejen pro optické zvětšení prostoru, ale i zónování a rámování prostoru.

Světlý, tmavý, nebo orientální koberec?

Při výběru barvy a vzoru se vyplatí řídit nejen osobním vkusem, velikostí obývacího pokoje, ale myslet i na jeho údržbu. Zpravidla platí, že světlé barvy opticky zvětšují, tmavé naopak zmenšují. A zatímco na vzorovaných snáze zakamuflujete skvrny, jednobarevné plochy naopak odhalí sebemenší smítko. Pod konferenční stůl bude praktičtější koberec s krátkým vlasem, jako předložku oceníte spíše hebký kožešinový či shaggy koberec.

Kulatý kousek pro působivá zákoutí

Nespornou výhodou kulatých koberců je jemnost a ladnost. Proto se hodí ke zdůraznění výklenků, ale i vymezení nejrůznějších zákoutí – například pro čtení, nebo chcete-li upřít pozornost na set několika kulatých konferenčních stolků a taburetů. Oblíbeným trikem je i jeho využití v menších místnostech, které opticky zvětší, zejména je-li světlé barvy. Platí, že průměr kulatého koberce by měl být alespoň takový, jako je šířka sedačky.

S hranatým kobercem rozčleníte prostor

Obdélníkové koberce jsou skvělé pro členění větších prostor. Pomocí běhounu či kusového koberce si snadno vymezíte různé funkční oblasti – jídelní kout, pracovnu či odpočinkovou část obýváku. Jednu chybu však tyto koberce nikdy neprominou – špatně zvolený rozměr. Proto je důležité při jejich výběru vzít v potaz nejen velikost místnosti, ale i rozvržení nábytku. Šířka koberce by proto neměla být kratší než je šířka pohovky.

Jak vybrat koberec do malého obýváku

V prostorově skromnějším obýváku bude vypadat dobře například bílý, krémový či světle šedý koberec, který položíte před pohovku s odsazením zhruba 10 až 20 centimetrů. Můžete jej ale uložit i tak, aby koberec vykrýval třetinu sedačky a křesel, tedy aby přední nohy částečně zasahovaly do koberce. Vzdušnosti docílíte i stohovatelnou sadou stolků, kterou můžete umístit po stranách pohovky.

Do prostorného obýváku větší koberec

U větších místností si můžete dovolit i větší kousek. Budete mít dostatek prostoru pro to, aby se na něj pohodlně vešel celý sedací set – pohovky, stolky a křesla. Takovým uskupení zarámujete posezení do jedné zóny, díky čemuž bude působit jednotně a harmonicky. To oceníte zejména v případě, kdy je součástí obývacího pokoje jídelna. Chybu neuděláte ale ani tehdy, pokud na koberci budou pouze přední nohy sedacího nábytku. Navíc se i snadněji vysává.

Pokud máte dvě pohovky...

U obýváku se dvěma pohovkami máte dvě možnosti, jak koberec aranžovat. Tou první je, že koberec před sedačky umístíte s několika centimetrovým odstupem a symetricky jej vycentrujete. Můžete rovněž posezení kobercem ohraničit. Zvolte jen dostatečný rozměr, aby se obě pohovky i konferenční stolky pohodlně vešly na koberec. Nezapomeňte zohlednit uličku pro průchod mezi stolkem a sedačkami.

Jak umístit koberec k rohové pohovce

Ani se správným umístěním koberce k rohové či modulární pohovce si nemusíte dělat velké starosti. Stačí se řídit předchozími tipy. Přihlédněte opět k šířce pohovky, a to z obou jejích stran. Koberec by měl tento rozměr kopírovat, či jej přesahovat. Pokud budou součástí posezení i pufy, podnožky či křesla, počítejte i pro ně s takovým místem, aby mohly být na koberci alespoň z jedné třetiny.

Shrnutí, jak na koberce v interiéru

• Ujistěte se, že koberec není kratší než šířka pohovky.

• Od velkých kusů nábytku jako skříně či psací stoly dodržujte odstup od koberce alespoň 45 cm, lépe však 75 centimetrů, který je důležitý pro pohodlný průchod.

• Pokud se pokoušíte rozdělit místnost na různé funkční prostory, použijte k definování každého místa různý koberec.

• Nejste-li si jistí velikostí koberce, zkuste si jeho rozměr nejprve vyznačit pomocí lepicí či malířské pásky, získáte tím lepší představu o tom, jak bude v místnosti působit.

• Pokud rádi experimentujete, vyzkoušejte vrstvení. Zvlášť působivá je kombinace tkaného koberce s kouskem z přírodních materiálů jako juty či mořské trávy. Útulnosti dosáhnete kožešinovým kobercem, luxusního dojmu zase nadýchaným shaggy kobercem.

Více rad a tipů najdete zde