Až -20 % na zahradu | Ušetřete ještě dnes →
100 Kč pro vásRegistracePřihlášeníKošíkMenu

3 tipy, jak pěstovat rostliny ekologicky a udržitelně

Naučte se pěstovat udržitelně s ohledem na přírodu. Mít zelený domov neznamená jen pořizování záplavy rostlin, týká se také způsobu, jakým se o ně staráme. Péče o rostliny může být šetrná k přírodě stejně jako ekologicky náročná. Přinášíme vám několik tipů, jak pěstovat rostliny nejen pro radost, ale také udržitelně.
Tipy na udržitelné pěstování rostlin

Tipy na udržitelné pěstování rostlin

Omezte jednorázové plastové květináče

Plastové květináče, obaly a přepravky jsou odpadem, který mnohdy bez rozmyslu vyhodíme, jakmile rostlinu přineseme domů a přesadíme. Zamyslete se, jestli by se nedaly uchovat pro čerstvě zakořeněné rostlinné řízky nebo zkuste nevzhledné plastové květináče přetvořit v hezčí nádoby.

Ošklivé plastové obaly schovejte do hezkých keramických obalů. Příště až půjdete do obchodu pro nové květináče na přesazení, zvažte ekologičtější možnosti – tradiční keramické květináče, které umožňují kořenům lépe dýchat, nebo alespoň květináče z již recyklovaného plastu, který tak dostane nový účel.

Tip: Pro drobné sazeničky a semínka můžete místo květináčů využít také vaječné skořápky.

Obal na květináč vyrobený z klacíků

Obal na květináč vyrobený z klacíků

Šedý betonový květináč

Šedý betonový květináč

Nahraďte rašelinový substrát

Rašelina je běžnou složkou komerčně dostupných substrátů pro rostliny. Přesto, že pro rostliny je nesmírně přínosná, protože je dostatečně vzdušná a pomáhá rostlině snáz prokořenit, její samotná těžba má negativní dopad na přírodu a biodiverzitu. Rašelina je považována za neobnovitelné zdroje, respektive se obnovuje velice pomalu. Proto je mnohem udržitelnější nahradit ji alternativami, jako je perlit nebo kokosová vlákna. Existují také substráty bez obsahu rašeliny, které můžete rovnou zakoupit namixované.

Recept na vlastní substrát bez rašeliny:

  • běžná zahradní zemina nejlépe ze záhonku,
  • kompost,
  • písek, piliny nebo dřevěná drť.

    Smíchejte zahradnickou zeminu s kompostem 1:1 a prosejte, abyste se zbavili velkých částí. Pokud potřebujete substrát více odlehčit, přisypejte trochu písku, případně pilin nebo dřevěné drti. Díky tomu nebude zbytečně zadržovat vodu a rostliny snáze prokoření. To je vhodné zejména pro rychle rostoucí sazeničky, které mají jemné kořínky.

    Tip: Až budete přesazovat, nezapomeňte na hydrataci. Rostlin i svou vlastní. V parných letních dnech oceníte zásobník na vodu a nápoje z recyklovaného skla, který díky velkému objemu můžete využít zároveň i jako zásobárnu vody pro zalévání vašich drobných zelených společníků. Chytré využití, že?

  • Tip, jak nahradit rašelinový substrát

    Tip, jak nahradit rašelinový substrát

    Hnojte organicky

    Při hnojení rostlin volte organická hnojiva, která pocházejí z přírodních zdrojů, jako je kompost, hnůj nebo listový humus. Organická hnojiva jsou šetrnější k přírodě více než syntetická hnojiva a mají dlouhodobější účinek.

    Obsahují totiž živiny a mikroorganismy, které podporují zdravý růst rostlin, lépe hospodaří s vodou a zlepšují strukturu půdy. Také minimalizují riziko přehnojení. V posledních letech nabývají na popularitě například přírodní mykorhizní preparáty, které pomáhají rostlině rozvinout symbiotický vztah s půdními houbami, nebo lignohumát, který je vyrobený z čisté přírodních látek vznikajících při rozkladu organických zbytků v půdě. Vyzkoušet ale můžete i staré dobré babské rady, jako je výluh čajových lístků nebo kávy, případně žížalí čaj z domácího kompostéru.


    Tip: Slaďte květináče s vaším oblíbeným koutkem pro relaxaci. Venku – na balkoně nebo terase zapojte barevné textilie z odolných materiálů určených do venkovních podmínek. Ideální a zároveň ekologickou volbou jsou například polštáře z recyklovaného plastu od Kave Home.