Mid Season Sale až -50 % →Na prodejnách navíc 15% sleva na vše kromě zlevněných a vybraných produktů.

Mid Season Sale až -50 % →Na prodejnách navíc 15% sleva na vše kromě zlevněných a vybraných produktů.

100 Kč pro vásRegistracePřihlášení100 Kč pro vásKošíkMenu

Jak se staví sen: Malý byt, v němž využili prostor naplno

Kateřina Chourová
Kateřina Chourová
Bonami Blogger

Martinin život se pořádně zkomplikoval na mateřské. Po odchodu manžela zůstala se svým synem a dcerou sama. Aby je uživila, našla si rychle zaměstnání i brigádu.

Pracovní kolotoč a spousta starostí ji ale natolik vyčerpává, že jí nezbývá dostatek času a sil na nic jiného. Ani na opravu bytu, jehož dispozice přestala být pro ženu se dvěma dospívajícími dětmi vyhovující.

Inspirujte se proměnou nejmenšího bytu této série, které se ujali designéři Kamila Douděrová a František Kobližka. Pořad Jak se staví sen se vysílá každý pátek ve 22:00 na TV Prima a na webových stránkách.

Z miniaturního 2+kk na důstojné 3+kk

Bydlení v malém panelákovém bytě bylo pro Martinu a její děti plné kompromisů. Zatímco pro šestnáctiletého Jirku se jí podařilo vybudovat soukromý pokoj, s třináctiletou Danielkou dosud sdílely obývák s kuchyňským koutem. Ani jedna neměla tudíž prostor pro sebe.

Přáním Martiny proto bylo vytvořit pro každého člena rodiny místo, které bude pouze jejich, kde se budou moci věnovat sami sobě a v klidu odpočívat.

I z miniaturního 2+kk se nakonec designérům podařilo zformovat důstojné bydlení o velikosti 3+kk. Toho docílili tak, že v kuchyňské části postavili příčku, čímž vznikla dámská ložnice. Druhá příčka v obývací části zase vytyčila Danielčin pokoj.

První vlastní pokoj pro dceru

Danielčiným přáním bylo mít pokoj pouze pro sebe. A to designéři splnili. Pomocí nové dispozice se jim podařilo i na několika málo metrech čtverečních vytvořit útulný interiér s dostatkem úložných prostor.

Kvůli pocitu vzdušnosti vsadili designéři na jednoduchý světlý nábytek, který oživili tapetou v kubistickém stylu a barevnými doplňky. Útulnosti přispěly také dekorativní polštáře, šedorůžový koberec či taburet, který Danielka může využít nejen jako puf, podnožku, ale i jako odkládací stoleček.

V pokoji dospívající slečny nechybí ani kosmetický koutek tvořený šedou komodou a velkým kulatým zrcadlem, které interiér opticky zvětšuje.

Dívčí pokoj před proměnou

Dívčí pokoj po proměně

Minimalistická a flexibilní kuchyně

Mezi ložnicí a dívčím pokojíčkem vznikl prostor, do něhož designéři umístili kuchyni. Bylo však potřeba využít každý centimetr.

Posezení proto vyřešili sklopným stolkem a subtilními skládacími židličkami, které lze zavěsit na stěnu opatřenou šedým obkladem. Ten ji chrání před ušpiněním a zároveň vnáší do interiéru dávku strohého minimalismu.

Do tohoto konceptu perfektně zapadla i jednoduchá šedo-bílá kuchyňská linka s lesklými dvířky, která interiér opticky zvětšila a dodala jí moderní vzhled.

Vzhledem k tomu, že v kuchyni chybí zdroj přirozeného světla, snažili se designéři zajistit alespoň dostatek umělého osvětlení pomocí několika nástěnných lamp s pohyblivými a otočnými rameny.

Obývák a dámská ložnice v jednom

Šalamounsky vyřešili designéři i maminčinu ložnici. Aby si zajistili volnou podlahovou plochu, situovali veškerý úložný prostor ke stropu. Použili pro to světlé skříňky jako v kuchyni. Jejich spodní část navíc opatřili LED pásky, s nimiž osvítili sokl s dekoracemi.

Obrazovku zavěsili na kratší potapetovanou stěnu a do rohu přidali lehký odkládací stolek.

Díky tomu mohli do pokoje umístit rozkládací pohovku, kterou Martina snadno promění na pohodlné dvojlůžko.

Útulnou atmosféru nakonec dotvořily svíčky, dekorativní polštáře a koberec.

Souhra barev i materiálů

Aby byt působil uceleně, drželi se designéři ve všech místnostech stejné barevné a materiálové palety. Prostor sjednotili také novou podlahou, dveřmi a velkoformátovou dlažbou. Tu použili i na částečné obložení chodby.

Designérům se tak podařilo vybudovat malý, útulný byt, do kterého se všichni jeho obyvatelé budou rádi navracet, jelikož ví, že tam vždy najdou nejenom lásku svých blízkých, ale i malý kousek prostoru sami pro sebe.

Chodba před proměnou

Chodba po proměně

Tvůrci proměny

Proměnu tohoto interiéru měli na starosti designéři Kamila Douděrová a František Kobližka.

Další díly pořadu Jak se staví sen