-15 % na koberce s kódem KOBERCE15 | Ušetřete ještě dnes →
100 Kč pro vásRegistracePřihlášeníKošíkMenu

Proměna multifunkčního pokoje u Pokáče

Jak na 20 metrech čtverečních skloubit obývák s ložnicí, dětským pokojem a občasným nahrávacím studiem tak, aby vše plnilo svou funkci a navíc vypadalo stylově? Inspirujte se proměnou u zpěváka Pokáče a jeho rodiny, kterou měla na starosti Petra Indruchová, jedna z designérek služby Bonami návrh interiéru.

Při samotném navrhování se snažím inspirovat obyvateli daného prostoru. Je pro mě tedy velmi zásadní, aby si právě oni ujasnili to, co se jim líbí a co potřebují. Aby mi sdělili co nejvíce ze svého fungování a toho, jak prostor využívají. jen tak se mohu dobře vcítit do nich samých a navrhnout interiér zcela individuální, funkční a krásný.

Petra Indruchová, designérka

Služby Bonami návrhu interiéru jsme si všimli na instagramu a řekli jsme si proč to nezkusit – že to tady ještě na ty dva roky, než půjdeme bydlet do domu, „vyvoníme“. Dopadlo to dobře, prostor jsme chtěli probarvit a prosvítit a tak jsme divoce barevné návrhy od slečny designérky schválili a za pár týdnů už vlastně bylo hotovo.

Pokáč, majitel

Pokoj před a po proměně:

Jaký styl jste s majitelem pro prostor zvolili?

Zvolila jsem konzervativní styl nábytku v kombinaci s moderním stylem výmalby. K tomuto rozhodnutí mě přivedl objem pokoje - hlavně pak arkýř s okny do zahrady. Výrazná netradiční výmalba byla mým záměrem od prvního okamžiku, kdy jsem se dozvěděla, že v pokoji by měly být ponechány stávající šatní skříně. Výslednou podobu nábytku jsme ladili po konzultaci s manželi.

Měla jste při navrhování prostoru nějakou konkrétní inspiraci?

K návrhu mě inspiroval samotný prostor bytu a výhled do zahrady, jakých je v Praze pomálu. Jistě ale musím zmínit i obrazy, které mě barevně motivovaly do výběru výmalby a odvaze při výběru doplňků.
Půdorys pokoje a rozmístění nábytku (20 m²)

Půdorys pokoje a rozmístění nábytku (20 m²)

Jak se vám interiér navrhoval v rámci dispozice?

Zadání pokoje s tak smíšenou funkcí - tedy obývací prostor, ložnice, dětský pokoj, místnost pro natáčení - je poměrně netradiční a na jeho realizaci bych si představovala více metrů čtverečních (smích).

Nicméně malé prostory jsou výzva dnešní doby, proto jsem se snažila najít každé funkci svůj vlastní prostor tak, aby se vzájemně nerušily a mohly fungovat současně. Nenazvala bych to tedy bojem s malým prostorem, ale spíše výzvou o co nejlepší fungování.

Moodboard plný odvážných barevných kombinací

Moodboard plný odvážných barevných kombinací

Jednoduchá vizualizace, díky které si klient lépe představí budoucí interiér

Jednoduchá vizualizace, díky které si klient lépe představí budoucí interiér

Podle čeho jste ladila barvy?

Místnost byla definována stávající podlahou, okny, dveřmi a skříněmi. Tento minimalistický základ mi vnuknul myšlenku pokračovat v tomto konzervativním barevném duchu i na dalších kusech nábytku. Velkou inspirací k odlišnému pojetí zdí mi pak byly reprodukce, které si manželé již dříve koupili a v interiéru je chtěli použít. Ohňostroje barev na plakátech si přímo říkaly o odvážnější pojetí výmalby.

Čím jste se řídila při výběru materiálů?

Z konzervativního přístupu přímo vyplývala i volba materiálů. Jednoduché plochy, čistá barevnost a textura, nicméně zajímavé tvarové detaily. Dále pro mě byla důležitá praktičnost a udržovatelnost, protože pokoj bude sloužit dospělým i dětem. V neposlední řadě jsem vybírala podle kvalitativních kritérií tak, aby nábytek i větší doplňky sloužily co nejdéle a dělaly radost v nezměněné podobě.

Vytyčili majitelé nějaké mantinely, co se týče designu, nebo vám nechali volnou ruku?

Majitelé zůstávali po celou dobu velmi otevření diskusi a případné mantinely jsme na obou stranách různě překračovali a posouvali. Zásadní však bylo přizpůsobit interiér dětem a jejich potřebám.

Minimalizovat ostré hrany, rozbitnost a poškoditelnost materiálů. Proto jsem některé kousky pojala jako přemístitelné solitéry - jako je tomu v každé dětské herně.

Které části místnosti bylo potřeba při plánování věnovat nejvíce pozornosti?

S ohledem na množství prostoru, které zabírá, bych v tomto případě vyzvedla spací zónu. Požadavkem bylo velké dvojlůžko (180 x 200 cm) - a dětská postýlka, což plošně vydá na celý jeden pokoj. Snahou však bylo, aby spací část celou místnost nezaplnila.

Čím jste se řídila u výběru menších doplňků a dekorací?

U doplňků jsem vzhledem k barevnosti a tvarosloví nábytku hledala zajímavé tvary a barvy, které dále korespondují s výmalbou a plakáty.

Záleží mi na tom, aby i dekorace a doplňky plnily svoji funkci a nebyly pouze lapači prachu - což ocení zvláště rodiny s dětmi. V tomto případě bylo na pořadu dne také využití široké škály doplňků pro děti, které budou v interiéru jistě vítány.

Důležité pro mě vždy je respektovat styl života a užívání interiéru jeho obyvateli. V tomto případě je největší vychytávkou snadná přeskládatelnost nábytkových prvků, které jsou drobnější a mohou se nacházet ve volném prostoru.

Petra Indruchová, designérka

Součástí proměny bylo i menší zvelebení zahrádky u domu. Křesílka s lehátkem vytvořila ideální místo k letnímu posezení přímo mezi jabloněmi.


Autorkou návrhu je designérka Petra Indruchová, která může i vám navrhnout interiér na míru v rámci služby Bonami návrh interiéru.