-15 % na koberce s kódem KOBERCE15 | Ušetřete ještě dnes →
100 Kč pro vásRegistracePřihlášeníKošíkMenu

Flera radí: 7 tipů na jedlé rostliny pro zahradu i balkon

Flera · 31. května 2022

Rádi pěstujete a uzobáváte ze záhonů či květníků na balkóně a zahrádce? Nechte si poradit, které rostliny stojí za to pěstovat. Článek se svými tipy pro vás sestavili architekti ateliéru.

Pochutnejte si na jahodách i bylinkách

Využijte na svojí terase nebo předzahrádce jahodník měsíční (Fragaria vesca 'Alexandria'), který se dobře uplatní jako plošná podrostová trvalka například pod keře, nebo k vyplnění prázdného místa v trvalkovém záhonu, a zároveň je atraktivní květem a jedlými plody, které se objevují v průběhu celého léta. Výhodou je jeho rychlé šíření pomocí šlahounů. Mladé listy se navíc používají k léčebným účelům.

Téměř v každé zahradě se uplatní muchovník Lamarckův, lidově se mu říká indiánská borůvka. Je to celoročně krásny větší keř, který můžete použít jak mezi keři, tak i jako zajímavou vícekmennou solitéru u terasy. Plody jsou vynikající čerstvě dozrálé a dá se z nich vyrábět několik produktů. Jenom musíte být ve sklízení rychlejší než kosáci.

Tip: Kromě ovocných stromů, keřů a lesních jahod, které se hodí do každé zahrady, doplňte slunné záhony bylinkami. V suchomilném květinovém záhonu se výborně daří oreganu, pažitce i saturejce, která má všestranné použití a dá se sklízet i přes zimu.

Keře a netradiční bylinky vhodné i na balkon

Zasaďte si do většího květináče domácí keř dřín obecný (Cornus mas). V malé zahradě nebo terase vám ve formě vícekmenu vytvoří nádhernou dominantu. Hodí se i do zahrady: do divokého keřového lemu jako potrava pro ptáky, ale může se zapěstovat i jako stříhaný živý plot.

Exotická alternativa: Vysaďte si krásný Cornus cousa ´Milky Way´- japonský druh dřínu. Má překrásné bílé květy - přesněji listeny i tyto plody jsou jedlé.

Do jedlé části zahrady začleňte i méně používané léčivé trvalky. Často se dají využít celé, od kořene až po květy. Náš favorit v této kategorii je momentálně krásně kvetoucí medonosná léčivka proskurník lékařský (Althaea officinalis).

Tip do zahrady: Naší srdcovkou jsou třešně. Není to jen sezónní ovoce, ale krásné stromy, tak akorát velké do každé zahrady. Na jaře krásně kvetou, na podzim listy vybarvují do žluta a hlavně po celé léto příjemně stíní.

Tipy pro pěstování na balkoně

• Na balkon si pořiďte samozavlažovací květináče, díky kterým vaše rostliny přežijí i dobu, kdy budete mimo domov.

• Chcete si vyrobit vlastní vyvýšený květináč? Podívejte se na náš návod.

• Další rady z atelieru Flera získáte v kurzu Žije ve své zahradě, kde se dozvíte, jak si navrhnout vlastní krásnou zahradu krok za krokem.