Sleva 500 Kč nebo 2 000 Kč na váš nákup | Ušetřete →
100 Kč pro vásRegistracePřihlášeníKošíkMenu

Betonové dekorace: Pojďte si vyrobit vázu, květináč nebo svícen

Iva Baltaretu · 28. dubna 2021

Líbí se vám betonové stěrky, nábytek a doplňky? Podívejte se, jak si vyrobit vlastní a jak postupovat. Máme pro vás spoustu tipů. Možná máte veškerý materiál doma, tak se do toho můžete pustit klidně ještě dnes.

Sežeňte si materiály na betonování

Nejprve něco napíšeme o materiálech, tedy o samotném betonu, ale i o formách. Ty můžete koupit, vyrobit, nebo využít doslova nějakého odpadu.

Beton

Beton budeme míchat z pytle, který zbyl z prací na domě. Jde o obyčejnou betonovou směs. Ta už obsahuje cement a písek ve správném poměru, takže stačí přidat vodu. Pro betonovou směs můžete použít také cement + písek v poměru 1:3.

Formy

Na beton potřebujete formu, není možné s ním pracovat jako s keramickou hlínou, má úplně jiné vlastnosti. Beton se lije, přizpůsobí se tvaru formy a to dokonale – čím hladší povrch, tím hladší je výsledný beton. Forma je nejlepší z plastu, schraňujte si různé obaly od jogurtů, sýrů a třeba i hranatou krabičku od vánočních světýlek jako my (popis na vázu níže).

Formu si můžete také koupit v obchodě, zkuste se zeptat ve výtvarných potřebách. Případně sledujte různé výprodeje plastových misek a nádob, i tam se dá najít hezký kousek, co poslouží jako forma.

Další možnost je výroba z nějakého plastového materiálu – starých desek, potřeb pro modeláře. Jednoduše si ji narýsujete, vyřežete a slepíte izolepou. Takovou formu pak můžete použít vícekrát.

Jakou formu ne?

• Například sklo a kov se k betonu spíš přilepí, takže byste ho z těchto materiálů nevyndali.

• Nedoporučuji ani karton/savý materiál – ten nasaje vodu, která pak bude chybět při tuhnutí. Výsledkem bude drolivý/nekvalitní betonový kousek. Tuhnutí betonu je chemická reakce, kde je voda nezbytná.

Nádoba na míchání betonu

Může to být třeba velký kyblík, zkrátka něco, kde budete moci pohodlně rozmíchat směs. Plastový kyblík je skvelý i proto, že zaschlé zbytky pohodlně druhý den vyklepu. Nikdy nevymývejte v umyvadle a nevylévejte do odpadu!

Další pomůcky na betonování

Co je dobré mít ještě při ruce?

• Olej na vymazání formy a ochranné rukavice.

• Dřívko na míchání nebo někdo používá starý mixér, či vrtačku – zde ale opatrně, pokud mícháte menší množství, zvládnete to ručně.

• Izolepu, případně tavnou pistoli na úpravu forem a řezák/nůž.

• Dřívko na míchání, nádobu na nabírání betonu, rovné pravítko pro zarovnání.

Míchání betonové směsi

1. Do kyblíku nasypte 4 díly betonu a 1 díl vody. Množství odhadněte podle velikosti forem, které máte. Doporučuju dát něco navíc, ať vám nechybí.

2. Pokud chcete použít vlastní směs písku a cementu, jde o poměr 3 díly písku, 1 díl cementu, 1 díl vody.

3. Důkladně promíchejte, aby byla směs kompaktní. Každý suchý kousek by měl být namočený vodou. Menší množství betonu zvládnete ručně.

4. Pak už beton můžete lít do formy.

Výroba betonové vázy

1. Formu vymažte olejem. Jen opravdu lehce, ať na betonu nemáte olejové stopy.

2. Jako formu na hranatou vázu jsme použili krabičku ze světýlek a skleničku od jogurtu. Záměrně jsme použili sklo, bude vevnitř a zůstane tam. Díky tomu bude váza rovnou připravená na použití, abychom do ní mohli nalít vodu. Vázu jsme přilepili doprostřed plasové krabičky, dnem vzhůru (výsledná váza je také vzhůru nohama.

Je to tak záměrně, aby byl vršek vázy také krásně hladký.

3. Nalijte do připravené formy beton. Hezky postupně, nejdřív okolo skleničky, pak i navrch, ideálně alespoň 1 cm nad ni.

4. Jakmile formu naplníte, lehce dřívkem propíchejte. Tím se zbavíte bublinek a přesvědčíte se, že je beton všude – u některých forem, které mají různé úzké prohlubňě, se může stát, že se beton nedostane dovnitř.

Podtácky a misky na šperky

1. Tohle jsou formy na malé podtácky z výtvarných potřeb. Jsou ze silikonu, dají se použít opakovaně a jdou hezky sundat ze zatvrdlého betonu. Nalijte do nich beton.

2. Na táccích je tenká vystouplá hrana a beton by se nemusel sám rozlít všude. Proto jsme se snažili napěchovat ho i tam ručně.

3. Výsledek uhlaďte například rovným pravítkem.

4. Pokud nechcete vzduchové bublinky, vytřeste je.

Tip: Pokud naopak bublinky chcete, vyklepávat je nemusíte.

Závěrečná úprava betonu

Nejdříve po 24 hodinách (lepší 48 hodin) můžete svoje výrobky vyndat z forem. Nedělejte to dříve, beton potřebuje čas, mohl by se vám pak drolit nebo rozbít.

• Některé kousky půjdou vyndat lépe, jinde budete muset použít nůž a formu rozříznout.

• Povrch/dno obruste smirkovým papírem. Postupujte od hrubšího k jemnému u dna, samotný hladký povrch narušovat nemusíte.

• Na květináče, vázy, misky nalepte filcová nebo gumová kolečka či proužky, ať si nepoškodíte nábytek.

Tip: Beton můžete také dekorovat barvou (například akrylovou). Stačí jen na části. Když natřete celý kus, ztratíte vzhled betonu.

Další tipy a triky, co a jak s betonem

Opravdu nikdy, nevylévejte žádné zbytky do odpadu. Mohli byste si ho ucpat, beton totiž zatvrdne i ve vlhkém prostředí/pod vodou (dokonce lépe). Zbytky nechte v nádobě, druhý den je jemně podrťte a můžete využít jako výplň pro nějaký větší betonový projekt.

• Jestli vás betonování bude zajímat, mějte oči otevřené. Kolem sebe totiž uvidíte nejen nápady, co vytvořit, ale také najdete spoustu forem mezi tím, co vyhazujete.

• Zezačátku si vyzkoušejte základní práci s betonem, jak funguje, schne, opracovává se. Později můžete experimentovat a do betonu například zalít malou vázu (úvodní obrázek + obrázek níže). Jako formu jsme použili tubus stejného průměru jako byla váza.

• Nechce se vám tvořit, ale beton se vám líbí? Mrkněte na betonový nábytek a doplňky od značky Lyon Béton tady na Bonami a rovnou si je objednejte.